MENU
Udostępnij Twitnij

Mycie włosów a ich wypadanie. Często sami jesteśmy sobie winni

Wypadanie włosów to jedna z najbardziej nieprzyjemnych przypadłości dotyczących naszego wyglądu, która w dodatku spotyka coraz więcej z nas. Powodów może być wiele, ale jednym z nich jest to, w jaki sposób się nimi obchodzimy. Nawet w przypadku tak prozaicznej czynności, jak mycie włosów. W efekcie sami prowokujemy problemy, których łatwo można uniknąć.

Nadmierne wypadanie włosów

Włosy wypadają nam każdego dnia i jest to normalne zjawisko związane z funkcjonowaniem naszego organizmu. Codziennie tracimy ich ok. 40 - 100.

Potwierdza to Anna Mackojć, założyciel warszawskiego Instytutu Trychologii, a więc dziedziny naukowej, która zajmuje się właśnie włosami:

 • Włosy podlegają cyklicznym zmianom w ciągu całego naszego życia. Ich wzrost cechuje spora dynamika, a proces wypadania włosów i zastępowania ich kolejnymi ma charakter ciągły. Każdy mieszek włosowy może odbyć około 20 – 30 takich cykli, z których każdy trwa od 2 do 8 lat.

Problem zaczyna się, kiedy wypada nam zdecydowanie więcej włosów, niż określona wcześniej norma:

 • Coraz częściej do gabinetów dermatologicznych zgłaszają się pacjenci z problemem wypadających włosów, czy też już w stadium zaawansowanego łysienia - ocenia prof. dr hab. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet w grupie wiekowej między 25. a 50. rokiem życia. Przyczyny występowania tych zaburzeń są bardzo różnorodne.


Sami sobie winni

Za stan naszych włosów w największym stopniu odpowiadamy my sami, pielęgnując je w niewłaściwy sposób lub używając do tego niewłaściwych kosmetyków:

 • Jeśli mówimy o mechanicznych ubytkach włosów, spowodowane są one głównie poprzez zabiegi stylizacyjne, jak prostowanie włosów, termiczną ich obróbkę, rozjaśnianie, częste koloryzacje – mówi Anna Mackojć.

Czasem powodem nadmiernego wypadania włosów jest… źle dobrana fryzura. Tak mówi Ewa Malec, specjalista trycholog kosmetologiczny z Kliniki Włosów HairLAB z Warszawy:

 • Przedłużanie włosów różnymi metodami (keratyna, ringi), zbyt mocne spinanie włosów może spowodować ich nadmierne wypadanie a nawet łysienie. Permanentne obciążenie włosów lub ciasne i mocne spinanie może spowodować osłabienie mieszków włosowych, a co za tym idzie - ich uszkodzenie lub miniaturyzację prowadzącą do ich spłycenia, a w konsekwencji niemożności produkcji nowych włosów. Efekt taki możemy obserwować w okolicach czołowych lub na bokach u osób spinających ciasno włosy przez kilka lat dzień w dzień bądź w okolicach potylicznych u osób przedłużających włosy. Dodatkowo w miejscach narażonych na pociąganie włosy stają się coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu mieszek włosowy nie jest wstanie już tworzyć nowych włosów i zanika.

Źródło: biotebal

Źle myjemy, włosy wypadają

Zacznijmy od sytuacji, kiedy podczas mycia wypadła spora ilość włosów, ale faktycznie nie oznacza to nic złego. Dzieje się tak, jeśli włosy były ciasno związane w ciągu dnia, np. w kucyk czy warkocz. Takie ułożenie włosów powoduje, że nie mają one możliwości wypaść podczas dnia, czego normalnie nawet się nie zauważa, ale wszystkie naraz wypadają właśnie podczas mycia. Następuje wtedy więc coś w rodzaju kumulacji, która niepotrzebnie nas niepokoi.
Gorzej, jeśli widzimy dużą liczbę włosów, które wypadły, mimo że dużo wczesnej zostały bądź przez cały dzień były rozpuszczone. Tu powodów może być kilka. Przede wszystkim może to świadczyć o osłabionych cebulkach. Jeśli ich stan jest normalny, dość intensywny kontakt związany z myciem włosów, nie powinien wyrządzić im krzywdy. Jeśli jednak są one osłabione, w trakcie mycia włosy po prostu wypadają, zwłaszcza jeśli myjemy je zbyt agresywnie. Mokre włosy są wyjątkowo delikatnie i jeśli będziemy je wręcz szorować ze zbyt dużą siłą, zamiast delikatnie masować, to po prostu zaczną się one plątać i mogą się rwać.
- Nie szarpiemy i nie ciągniemy włosów podczas mycia i czesania – mówi krótko Ewa Malec.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wypadaniu włosów może być nieodpowiedni szampon.
- Zły dobór szamponu powoduje zebranie się nadmiernej warstwy zanieczyszczeń na skórze głowy, co może powodować zaczopowanie (zatkanie) mieszków włosowych, przez co włosy będą chętniej wypadać i ich kondycja ulegnie znacznemu pogorszeniu – mówi Ewa Malec.
Dodatkowo ten efekt będzie potęgowany, jeśli będziemy włosy myć zbyt często. A ocena, jak często powinno się to robić, nierzadko jest sporym kłopotem. Tym bardziej, że błędem jest zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie włosów. Eksperci nie podają tu precyzyjnych wskazówek, ale zgodnie dają jedną, ale za to uniwersalną radę: powinnyśmy to robić wtedy, kiedy czujemy, że włosy tego wymagają.
Ponadto dają kilka dodatkowych rad, czego wystrzegać się podczas ich pielęgnacji: nie używać zbyt gorącej wody do mycia i gorącego powietrza do suszenia, nie nakładać szamponu na suche włosy, jego ilość powinna być wielkości ziarna grochu, po myciu spłukujemy dokładnie włosy nie żałując wody, a także nie chodzimy spać z mokrymi włosami, co może powodować choroby skóry i uszkodzenia mechaniczne włosów.

* Recepta na doskonałe mycie włosów*

 • A oto przepis na idealne mycie włosów Ewy Malec z Kliniki Włosów HairLAB, krok po kroku:
 • Włosy delikatnie rozczesujemy przed myciem szczotką lub grzebieniem.
 • Moczymy skórę głowy i włosy niezbyt gorącą wodą.
 • Odpowiednio dobrany szampon do typu skóry głowy nakładamy na rękę, emulgujemy go z wodą i dopiero taką mieszaninę nakładamy na skórę głowy i włosy.
 • I mycie, wstępne – nałożony szampon delikatnie wmasowujemy w skórę i we włosy. Delikatnie masujemy i spłukujemy po chwili letnią wodą.
 • II mycie, zasadnicze – ponownie nakładamy na skórę i włosy mieszaninę szamponu z wodą. Tym razem wykonujemy bardziej intensywny masaż skóry, pozostawiamy szampon na 2-3 min i następnie spłukujemy letnią wodą.
 • Nakładamy odżywkę tylko na włosy – najlepiej od wysokości uszu aż po same końce, po 2-3 min spłukujemy dokładnie letnią wodą.
 • Odciskamy nadmiar wody w ręcznik – nie trzemy nadmiernie skóry głowy i włosów ręcznikiem.
 • Rozczesujemy delikatnie włosy od końcówek przesuwając się coraz to wyżej (unikamy ciągnięcia włosów).
 • Pozostawiamy włosy do samoistnego wyschnięcia lub suszymy suszarką na średnim nawiewie i średniej temperaturze.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.